Jak przestać jeść słodycze ?


Wszyscy wiemy i nikogo nie należy przekonywać, że dieta bogata w cukier ma katastrofalny wpływ na nasze zdrowie, figurę i finanse;).

  • cukier nie zawiera ŻADNYCH, ale to żadnych wartościowych dla naszego organizmu składników. To tylko kalorie -> puste kalorie!
  • Spożycie cukru powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi i przez chwilę czujemy sytość, ale w niedługim czasie poziom glukozy spadnie a my znowu będziemy głodni.
  • Wzrost poziomu glukozy we krwi, stymuluje wydzielanie insuliny przez trzustkę. Ciągłe wachania poziomu insuliny, a także jej nadmiar we kwi prowadzi to powstania insulinooporności, która zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typ2, a ta z kolej skraca Twoje życie nawet o 10 lat.
  • Cukier psuje zęby, bo jego trawienie zaczyna się już w jamie ustnej, przy udziale śliny.
  • Cukier uzależnia. Szczególnie gdy wymieszany jest w równych proporcjach z tłuszczem, tak jak to jest w przypadku mlecznej czekolady (50% cukru i 50%tłuszczu) której nie sposób jest się oprzeć. Prawda?

Dlatego najlepiej jeśli CUKIER I SŁODYCZE zupełnie znikną z naszego jadłospisu.

Regularnie stosowane UZALEŻNIAJĄ !!. Jeśli zaś odstawimy, to ochota po paru dniach zniknie.

Lecz mieć świadomość, a to zrobić to dwie różne sprawy 😉

Pierwszą i podstawową sprawą jest znalezienie przyczyny, która powoduje, że po nie sięgamy (po słodycze).

Może to być: określona sytuacja, osoba, pora dnia, a także stres, nadmiar obowiązków, pośpiech, zmęczenie, brak snu itp.

Dlatego aby wyeliminować cukier i słodycze należy zadbać o:

1. Ilość i jakość snu 

Sen jest niezbędny do regeneracji całego naszego organizmu. 

Kiedy jesteśmy niewyspani kiepsko się odżywiamy i mamy większą ochotę na cukier i słodycze.

2. Śniadanie – które jest najważniejszym posiłkiem dnia i nie powinno się go pomijać. Rano wzrasta kortyzol – hormon, który będzie starał się kontrolować nasz apetyt i chęć na słodkie. Dlatego, nie „dajmy sobą sterować” i zjedzmy śniadanie.

3. Regularne posiłki, dzięki którym lepiej będziemy kontrolować głód i zapychanie się byle czym między posiłkami!

4. Posiadanie kilku spisanych, awaryjnych przepisów, po które sięgniemy szybciej niż po batonika. Idealnie sprawdzą się zdrowe przekąski np. słupki warzyw, owoce świeże lub suszone z jogurtem, kefirem czy maślanką itd

5. Brak zapasów słodyczy w domu, nie będą wtedy kusiły. 

Lepiej zaopatrzyć się w świeże owoce, szczególnie polecam cytrusy, maliny, jabłka, gruszki, morele itp lub suszone -śliwki, jabłka, morele, orzechy, migdały ale tylko w wersji naturalnej i zawsze z rozsądkiem, bo są kaloryczne, ale i potrzebne, bo dostarczają wielu cennych witamin i mikroelementów.

Dobrze sprawdzą się też produkty nabiałowe tj. chudy biały ser, serek wiejski, maślanka, jogurty ale też w wersji naturalnej bez dodatków. 

6. Powolne jedzenie posiłków z talerza. Tak z talerza, nie na stojąco!!! Wówczas, po pierwsze, dobrze pogryziemy posiłek, co wpłynie pozytywnie na proces trawienia i wchłaniania, a po drugie sygnał o sytości (pojawia się on z reguły po 20-tu minut od rozpoczęcia posiłku) spokojnie dotrze do naszej świadomości. A my zrezygnujemy ze słodkiego deseru 😉

7. Popijajmy wodę niegazowaną lub ziółka.

Popijając, małe porcje wody lub parząc i popijając ziółka, w ciągu dnia wypełnimy żołądek, przez co będziemy mieć mniejszą ochotę na słodkie. 

8. Ćwiczenia i ruch 

Zapewne, znajome jest nam, ta wieczorna, nieznośna ochota, żeby coś przegryźć. Dobrym sposobem, na oszukanie samego siebie i swojego żołądka, jest aktywność fizyczna, która uruchomi endorfiny i cukier i słodycze nie będą nam potrzebne 😉 przy okazji spalimy trochę kalorii 😉

9. Mycie zębów po posiłku

Świeży smak w ustach sprawi, że nie będziemy sięgać po słodkie, bo już tak dobrze nie smakuje 😉

10. Szukanie wsparcia!

To wbrew pozorom bardzo ważny sposób, bo nasza silna wola nie będzie taka silna, jeśli w nasi bliscy lub współlokatorzy, będą się objadać słodyczami. 

Warto jest ustalić zasady i prosić żeby tego nie robili, w naszym towarzystwie. Może, ta zasada, pomoże także i im zrezygnować ze słodyczy 

A jeśli nie wytrzymamy…

i zdarzy nam się „zgrzeszyć i wciagnąć” batona lub garść cukierków to też nie koniec świata. Jesteśmy tylko ludźmi ! 

Ważne jest, aby kontrolować takie odstępstwa i świadomie decydować czy zjemy tylko kawałek czy całą tabliczkę, garść czy cała wielką torbę! 

Dbajmy żeby takie jednorazowe odstępstwa nie stały się codziennością.

Ale zawsze warto jest znać przyczynę, która powoduje, że sięgamy po słodycze, bo wówczas łatwiej jest ostatecznie wyeliminować cukier i słodycze z naszego jadłospisu.

Zachęcam też do sprawdzenia poziomu glukozy i insuliny na czczo, co pozwoli ustalić naszą glikemię oraz czy nie mamy problemów z metabolizowaniem węglowodanów.

Mam nadzieję, wytrwaliście Państwo do końca 😉 bo się rozpisałam, ale mam nadzieję, że swoim postem zainspirowałam, do szukania przyczyn sięgania po cukier i słodycze i przekonałam do całkowitej z nich rezygnacji, dla siebie, dla rodziny, dla zdrowia.