Chleb na zakwasie łatwiejszy niż myślisz !! Dlaczego warto go jeść?


Dlaczego warto jeść chleb na zakwasie?

Samodzielne pieczenie chleba staje się coraz bardziej powszechne. 

I dobrze, bo to pokazuje, że nasza „świadomość żywieniowa” rośnie i nie chcemy jeść byle czego, lecz świadomie wybieramy co dla nas dobre i sami decydujemy co w tej żywności powinno się znaleźć.

Dla wielu z nas to właśnie chleb jest podstawowym i codziennym składnikiem posiłków. Dlatego musi być smaczny i koniecznie z dobrym składem, aby wspomagać nasze zdrowie i kondycję naszych jelit 😉

Szczególnie polecanym, ze względu na walory zdrowotnie i odżywcze jest chleb przygotowany na zakwasie, który powstaje w wyniku fermentacji bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillusów – takich samych jak w jogurtach, kefirach czy kiszonej kapuście) przy udziale mąki i wody.

Spożywania takiego pieczywa, przygotowanego na zakwasie niesie dla nas wiele korzyści. 

– wchłaniamy więcej żelaza, magnezu, cynku czy potasu, czyli jednych z kluczowych pierwiastków dla naszej odporności i zdrowia, bo w procesie przygotowywania zakwasu rozkładowi (prawie w 90%) ulega kwas fitynowy, nie blokując tym samych wchłaniania w/w pierwiastków.

– wchłaniamy więcej folianów, których syntetyczną formą jest kwas foliowy, niezwykle istotny w okresie rozrodczym.

– dostarczamy większe ilość beta-glukanów, które m. in. obniżają poziom cholesterolu

– zyskujemy więcej antyoksydantów (nawet 10 razy) powstających w podczas procesu fermentacji zakwasu, a więcej antyoksydantów to mniej szkodliwych wolnych rodników w naszym organizmie, które przyczyniają się m. in. do starzenia się 😉

Poza tym pieczywo na zakwasie to także:

– niższy Indeks Glikemiczny, co jest dobrą informacją dla osób, które nie jedzą lub ograniczają chleb ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Chleb na zakwasie powoduje niższą odpowiedź glikemiczną i insulinową w porównaniu do zwykłego, pełnoziarnistego chleb. Dotyczy to także osób mających problem z metabolizmem węglowodanów. 

– wstępne trawienie glutenu (gliadyny – jednej z białkowych składowych glutenu) przez niektóre szczepy bakterii kwasu mlekowego. Dlatego chleb na zakwasie jest łatwiej strawny i często bezpieczniejszy dla ludzi z nietolerancją glutenu.

– mniejsze pleśnienie, ze względu na mniejszą zawartość aflatoksyn (toksycznych substancji wytwarzanych przez pleśnie) na co wpływ ma obecność bakterii kwasu mlekowego w pieczywie.

– większe uczucie sytości – obecność bakterii kwasu mlekowego, hamuje też opróżnienie żołądka, a następnie skrobia, (prawdopodobnie) łącząc się z glutenem dłużej jest trawiona. Oba zaś te procesy zwiększają, tym sposobem, uczucie sytości.

– lepsza tekstura i smak, szczególnie w przypadku chleba bezglutenowego. 

Dlatego jeśli sięgamy po pieczywo to wybierajmy chleb na zakwasie dla zdrowia. 

Jak więc przygotować chleb na zakwasie?

Receptura jest łatwiejsza niż nam się wydaje, wystarczy woda, mąka, sól oraz cierpliwość i ciepło zapraszam po przepis TU